Hodnoty & Kodex

Klubové hodnoty

Všichni společně tvoříme lezecký klub LK Boulder a jsme na to hrdí.

Lezecký klub LK Boulder cítí odpovědnost spolupodílet se na výchově a společenském rozvoji jedince nejen ve sportu, ale i mimo něj. Jsme si vědomi toho, že mnohé, co se děti naučí při sportu, si přenáší i do běžného, každodenního, života.

A tak se ani v rámci LK Boulder nesoustředíme pouze na sportovní stránku osobnosti. Chceme u dětí budovat morální hodnoty: smysl pro fair play, spravedlnost, týmovost, etiku ve sportu.

Fair play znamená mnohem víc, než jen pouhé respektování pravidel; nese v sobě i pojmy, jako je přátelství, respektování soupeře, slušnost a radost ze sportu. Je to způsob myšlení, nikoliv pouhé chování. A my víme, že mezi dětmi mnohdy vznikají přátelství na celý život.

Jelikož je lezení i outdoorovou aktivitou, snažíme se v dětech budovat vztah k přírodě a učit je vlídnému chování k životnímu prostředí a – často chráněnému – prostředí skal.

Dodržováním a šířením tohoto kodexu se chceme podílet nejen na propagaci našeho sportu a vytváření pozitivního prostředí mezi všemi zúčastněnými – svěřenci, trenéry, rodiči, ale zejména na formování dobrého člověka.

Výchova je čas, který ztrácíme,

abychom jej později získali.

Výchova je čas, který ztrácíme, abychom jej později získali.

Klubový kodex

sportovce LK Boulder

Chovám se slušně, přátelsky a sportovně, v duchu fair play.

Svým pozitivním jednáním reprezentuji klub nejen na stěně, ale i ve škole a na veřejnosti.

Na klubové akce oblékám klubové triko.

Plně respektuji svého trenéra a ostatní pracovníky klubu.

Ke klubovému majetku a náčiní se chovám tak, jako by se jednalo o moje věci vlastní.

V tréninku poslouchám pokynů trenéra a neohrožuji bezpečnost svou ani nikoho jiného.

V tréninku pracuji naplno. Pokud se necítím dobře, informuji o tom svého trenéra.

Jsem zodpovědný sám za sebe a za své věci. Na tréninky chodím včas, pokud nemohu přijít, předem se omluvím.

Včas potvrzuji nominaci na závody.

Pokud něčemu nerozumím, nebojím se oslovit svého trenéra.

Trenéra oslovuji dle dohody, když nevím tak nejlépe: „Trenére“ / „Trenérko“

Sleduji klubové nástěnky, web a klubovou aplikaci.

trenéra LK Boulder

Jsem si dobře vědom toho, že za děti přebírám odpovědnost.

Dbám na bezpečnost dětí i okolí. Respektuji doporučení lékaře, pokud takové je.

Spoluvytvářím příjemné prostředí, kam se děti rádi vrací.

Vedu děti příkladem. Jsem spravedlivý. Jsem pro děti vzorem.

Na tréninky chodím včas a pečlivě se na ně připravuji.

Učím děti, že pravidla jsou vzájemnou dohodou, kterou nikdo nemůže obcházet nebo porušovat. Pravidla tu jsou a platí pro všechny.

Jsem velkorysý, co se pochvaly týče. Svěřence neurážím, neshazuji a nevysmívám se jim. Na děti nekřičím.

Na druhou stranu jsem přísný a mám přiměřené nároky. Mým posláním je vést, vychovávat a vzdělávat.

V první řadě nejde o výsledky, ale o radost z pohybu – nejdůležitější je, aby děti sport naplňoval, teprve na druhém místě je výkon a pokroky.

Trénuji lezení, snažím se dětem předat co nejvíce ze svých znalostí, dovedností a zkušeností. Zároveň ale trénuji formou zábavy. Beru ohled na cíle a motivace každého jedince a upřednostňuji je před cíli vlastními.

Stále pracuji na svém pracovním rozvoji, absolvuji trenérské kurzy a semináře, sleduji tréninky kolegů, spolupracuji, sdílím a radím se s nimi. Jsme jeden tým.

Vyžaduji zpětnou vazbu a umím ji přijmout. Nikdo se nesmí bát za mnou přijít. Pokud odpověď neznám, odkážu na patřičnou osobu v klubu.

Snažím se o optimální souhru trojúhelníku lezec – trenér – rodič.

Informuji rodiče i vedení klubu o všem nezbytném.

rodiče LK Boulder

Společně s trenéry jsme partnery, kteří děti vychovávají a učí.

Respektuji rozhodnutí trenéra.

Nezpochybňuji autoritu trenéra před dítětem.

Pokud je na stěně trenér, nevyjadřuji se negativně k situacím. Neradím – cílem je, aby si děti dokázaly poradit samy a vnímaly pokyny trenéra. Trenérům důvěřuji.

Nevyjadřuji se negativně k ostatním závodníkům či svěřencům na tréninku. Snažím se podporovat zdravé sportovní prostředí.

Fandím, podporuji a chválím své dítě.

Trénink by neměl být něčím, co dětem zakazuji v případě jejich nevhodného chování.

Dbám na správnou životosprávu dítěte, stravu, pitný režim a spánek.

Snažím se s dětmi trávit volný čas aktivně.

Šířím dobré jméno klubu. Pokud mám k činnosti klubu výhrady, řeším to s hlavním trenérem nebo vedením klubu.

Plním včas své závazky, tj. platím členský příspěvek včas.

Sleduji klubové nástěnky, web a klubovou aplikaci.