O klubu

LK Boulder z.s. je sportovní lezecký klub a nabízí pravidelnou sportovní činnost pro děti od 6 let, mládež a dospělé. Vedle toho se zábavnou formou věnujeme už velmi malým dětem od 3 let s cílem podněcovat v nich lásku k pohybu již od toho nejútlejšího věku.

Našim domovským prostředím je Boulder Point Liberec, kde máme vlastní tréninkovou halu. Pro tréninky využíváme ale i další lezecké stěny. V případě příznivého počasí dětem nabízíme možnost lézt také venku na skalách.

Specializujeme se na sportovní výchovu mládeže a přípravu na nový olympijský sport – sportovní lezení. To zaznamenává svůj rozkvět a boom především díky úspěchům lezce Adama Ondry, včetně jeho velmi sledované účasti na letní olympiádě v Tokiu 2022 a Paříži 2024. Přestože jsme pyšní na to, že se nám podařilo nastavit systém výchovy talentované mládeže a daří se nám pravidelně se účastnit závodů v lezeckých disciplínách (bouldering a lezení na obtížnost), je třeba zdůraznit, že plně respektujeme také rekreační sport (a přání rodičů) a neklademe tlak na výkon.

V rámci LK Boulder se nesoustředíme pouze na sportovní stránku věci, ale chceme u dětí budovat i určité morální hodnoty: smysl pro fair play, smysl pro spravedlnost, týmovost, smysl pro etiku ve sportu. Jsme si vědomi toho, že při sportu mezi dětmi mnohdy vznikají přátelství na celý život. A protože je lezení i outdoorovou aktivitou, snažíme se v dětech budovat také vztah k přírodě a učit je vlídnému chování k životnímu prostředí a – často chráněnému – prostředí skal.

Velký důraz klademe na spolupráci s rodiči tak, abychom pochopili osobnost dítěte a mohli sport individualizovat. V našem pojetí sport bourá a překračuje bariéry osobnostních možností a schopností a my se snažíme ukazovat rovnou příležitost pro všechny. Proto mohou být našimi platnými členy také děti se specifickými poruchami či drobným handicapem.

Pravidelné sportování v rámci klubu a výchovu dětí a mládeže vnímáme také jako prevenci patologických jevů (např. různé závislosti, duševní problémy, …) i jako prevenci nadváhy a obezity, jejíž výskyt v dětské populaci strmě roste. LK Boulder z.s. je registrován pod Český horolezecký svaz (národní federace).

Sportovní klub mládeže a naše další činnosti

lk boulder bara tuzova

Bára Tužová

Barča o sobě říká, že je přísná. My ostatní ji vidíme spíše jako spravedlivou, spolehlivou a zodpovědnou. Vyzkoušela si triatlon, orientační běh, až zakotvila u profesionálního biatlonu. Lezení…

V rámci ČHS jsme zařazeni jako Sportovní klub mládeže se statutem SpS. Podílíme se na utváření metodiky Sportovních klubů pro celou ČR. Členská základna v současné chvíli čítá přibližně 260 osob, z toho je 230 členů ve věku do 19 let. Tréninky pro jednotlivé výkonnostní skupiny probíhají 1× až 5× týdně – vše záleží na domluvě a nastavení.

Mezi činnosti spolku patří také vzdělávání trenérů a instruktorů. Snažíme se spoluvychovávat vlastní trenéry a ty poté začleňujeme do procesu. Školení trenérů probíhá pod hlavičkou ČHS v akreditovaných kurzech. Dále realizujeme interní školení.

Předsedou a hlavním metodikem klubu je Mgr. Marek Klíma, držitel licence B ve sportovním lezení. Hlavní trenérkou LK Boulder je Petra Poličová, držitelka licence C ve sportovním lezení. Hlavní trenérkou sekce HO Pavoučci je Lenka Tichá, držitelka licence B ve sportovním lezení. Skupina trenérů a asistentů, která s dětmi pracuje, je přitom širší.

Činností spolku je také pořádání vlastních sportovních akcí, závodů a soutěží – organizujeme závody pro děti (Junior Boulder Liga, klubové závody LK Boulder Cup) i dospělé (Boulder Liga, Boulder Point Open) a další akce pro naše členy i širokou veřejnost v rámci popularizace sportovního lezení.

Nejbližší sportovní klubové akce

6. 10. 2024

Petzl 2. liga v boulderingu

P1217962 Vylepsene NR scaled e1724139968266
17. 9. 2024

2. náborový den

naborovy den
12. 9. 2024

1. náborový den

Partneři klubu

Celou naši sportovní činnost jsme schopni realizovat díky našim partnerům. Podporují nás také komerční partneři, za což jsme velmi vděční. Tyto a podobné spolupráce se snažíme neustále rozvíjet.

partner metolius
partner mocca 1